Tuesday, September 24, 2019

РИТАМ




ДНЕВНИ РИТАМ ЖИВОТА (будност – сан)


Свесним живљењем не можемо а да не приметимо биолошке ритмове који су нам природом дати. Откуцаји срца, дисање, смењивање доминације леве и десне мождане хемисфере, будност и спавање…

Да ли смо усклађени у овим ритмовима?

Посматрањем себе можемо јасно видети резултат. Себе не можете преварити.

Свако од нас има индивидуалан дневни биолошки сат али нека правила су уочена и регистрована као урођена. Дакле, да јасније поновим, спољашњи утицаји не утичу на овај ритам. Ово је јако битно освестити јер без обзира шта ми мислили тело ради по том ритму.

Оно што диктира промене у организму су хормони. У складу са биолошким ритмом посматраћу само два хормона: кортизол и мелатонин. Кортизол је хормон који држи нашу будност и нормално је да се лучи дању а посебно ујутру. Други назив за њега је хормон стреса. Дању морамо бити спремни за активности.  Човек се дуго хранио искључиво ловом и прикупљањем плодова а при томе и био у опсаности да буде ловина. При лову фокус је на ловини, повећава се мишићна снага, брзина реаговања, убрзава се рад срца. Шире се зенице, продубљује се дисање…Све то одрађује управо кортизол.

Мелатонин је хормон који се лучи ноћу, од 9 сати,  и важан је за спавање и регенерисање организма. Од изузетног значаја је да се спава у мрачној просторији. Изложеност вештачком светлу ноћу, посебно плавом светлошћу, значајно смањује лучење мелатонина а самим тим имамо последицу лош сан.

Савремени живот са пуно вештачког светла, светла од електронских апарата у ноћи са касним одласком на спавање, у дужем периоду, утиче на квалитет живота тј спремност да се носимо са изазовима и квалитетно опорављамо од истих. То је један од главних узрока хроничног умора.

Замена дан за ноћ никако не донеси добро, дугорочно гледано. Мелатонин се највише лучи у првих сат и по времена спавања под условом да се заспи до 10 сати увече. Ово је јако битно да родитељи знају јер ако се овај период континуирано испушта губи  се потенцијал раста тако да деца могу бити чак за 15 цм нижа од свог потенцијала.

Знамо шта нам је чинити?
Свако добро


No comments:

Post a Comment